Oral Language Festival

OLFInside

Ella Meszaros shows off her trophy after competing in the 2017 Kern County Oral Language Festival.


46th annual Kern County Oral Language Festival winners announced; trophies awarded for 1st through 3rd place
More than 250 students who rose through their school, district and regional competitions presented their interpretations of a published literary work during the 46th annual Kern County Oral Language Festival held on January 28 at Stonecreek Jr. High School.
Presentations were 3-5 minutes in length with grades 4-6 and grades 7-8 competing separately. Categories of competition were: Verse Choir, Humorous Interpretation Solo, Humorous Interpretation Duo, Serious Interpretation Solo and Serious Interpretation Duo.
Trophies were awarded to first through third place finishers. Those results are:
 4-6 Serious Interpretation Solo
1st – Bella Stine – Discovery Elementary
2nd – Ashlyn Hoang – St. John’s Lutheran
3rd – Karol Codilla – Stockdale Elementary
4-6 Humorous Interpretation Solo
1st – Danny Puga – St. John’s Lutheran
2nd – Aarohi Patel – Ronald Reagan Elementary
3rd – Natalia Crane – John L. Prueitt School
4-6 Serious Interpretation Duo
1st – Giselle Barajas, Tayler Wennihan – Thorner Elementary
2nd – Jocelyn Barrison, Aliya Diaz – Cesar Chavez Elementary
3rd – Elyse Bell, Mary Calley – Discovery Elementary
4-6 Humorous Interpretation Duo
1st – Brock Bownds, Broderick Bownds – Old River Elementary
2nd – Karlo Lopez, Garrett Redstone – Columbia Elementary
3rd – Rian Brandon, Jazmyn Garcia – Thorner Elementary
4-6 Verse Choir
1st – Kennedy Cruz, Dylan Jackson, Ryan Oberg, Lillian Shanyfelt – St. John’s Lutheran
2nd – Beth Gallagher, Landon Heredia, Anna Josephson, Luke Mann, Aidan Petty, Colby Schwinn – Olive Drive Elementary
3rd – Bella Cahrales, Callie Capra, Madison Lee, Ellie Prince, Iliana Salazar, Victoria Wilson – Discovery Elementary
7-8 Serious Interpretation Solo
1st – Riley Dison – O.J. Actis Junior High
2nd – Alex Puga – St. John’s Lutheran
3rd – Ella Meszaros – Rosedale Middle School
7-8 Humorous Interpretation Solo
1st – Mason Grahek – Cato Middle School
2nd – Marian Zuniga – Edison Middle School
3rd – Kylie Todd – Tevis Junior High
7-8 Serious Interpretation Duo
1st – Tori Anderson, Maggie Gless – St. John’s Lutheran
2nd – Cristina Cornista, Rosa Munguia Cuahuizo – Stonecreek Junior High
3rd – Victoria Guera, Caroline Rous – Downtown Elementary
7-8 Humorous Interpretation Duo
1st – Karson Berry, Kalob Lopez – Edison Middle School
2nd – Sam Wisnoff, Katelyn Yacoub – St. John’s Lutheran
3rd – David Kroeker, Dalton Stine – Fruitvale Junior High
7-8 Verse Choir
1st – Sidney Frank, Keith Lephart, Cailynne Nelson, Camille Nelson, Brandon Petty, Carlie Valentine – Norris Middle School
2nd – Reagan Cole, Jade Felicidario, Hannah Hosman, Paige Taber, Mia Torigiani – Rio Bravo-Greeley School
3rd – Brannan Aragon, Isabella Duarte, Abigail Freeman, Jacob Luna – Edison Middle School